Rehabilitacja dyskopatii

W wielu przypadkach pacjentom zalecana jest rehabilitacja, gdy stwierdzi się u nich przepuklinę kręgosłupa w określonej formie. Do rehabilitacji zalicza się większość osób, u których przepuklina nie musi być usuwana operacyjnie. Należy pamiętać o tym, że przepuklina kręgosłupa powoduje dodatkowe zwyrodnienia kręgów kręgosłupa, przez co powrót do całkowitego zdrowia przy rehabilitacji rozpoczętej zbyt późno może być niemożliwy. Rehabilitacja powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanego specjalistę, jednak możliwe jest również, aby pewne ćwiczenia wykonywać w domu.

Wskazania przy rehabilitacji

Przepuklina kręgosłupa jest o tyle nieprzyjemna, że nie tylko uciska na zakończenia nerwowe, powodując ból, ale również jest przyczyną zatrzymywania przepływu krążenia krwi oraz limfy w danym miejscu ciała. Z tego też powodu powinna być zastosowana odpowiednia fizykoterapia, która ma na celu poprawę krążenia w miejscu występowania przepukliny, ale również zmniejszenie przepukliny i obrzęku. W tym przypadku pomocny jest specjalista w dziedzinie fizykoterapii, ale również szereg zabiegów opierających się na urządzeniach elektrycznych czy magnetycznych – pozwalają one wzmocnić mięśnie i zlikwidować ból.

Czego unikać przy przepuklinie kręgosłupa

Wokół problematyki przepukliny kręgosłupa narosło wiele różnych mitów, które mogą być niebezpieczne, gdy są brane na serio przez pacjentów. Zabronione jest na przykład, doradzane na wielu forach internetowych, wciskanie dysku na miejsce – może to spowodować jedynie pogłębienie urazu. Nie należy również samodzielnie wykonywać masażu w miejscu urazu czy pocierać tego miejsca podczas kąpieli; lepiej jest, gdy pacjent nie oddaje się w ręce masażystów, bowiem nieumiejętny masaż może doprowadzić nie tylko do pogłębienia choroby, ale również wystąpienia paraliżu.

Komentowanie jest zakończone.