Przepuklina kręgosłupa – objawy

W zależności od tego, jakie miejsce kręgosłupa jest dotknięte przepukliną, daje ona różne objawy, przede wszystkim bólowe. Tego typu objawy są pierwszymi wskaźnikami tego, że z kręgosłupem dzieje się coś złego i należy udać się do lekarza, najlepiej ortopedy, który wyda skierowanie na odpowiednie badanie. Jest bardzo ważna kwestia, której nie należy pomijać, gdy dokucza przepuklina kręgosłupa – objawy nie powinny być łagodzone lekami, bowiem jest to naturalna skłonność obronna organizmu, dzięki której pacjent nie naraża się na głębszy uraz czy dodatkowe powikłania.

Przepuklina kręgosłupa – objawy nagłe

Trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze dane objawy oznaczają, że ich przyczyną jest przepuklina kręgosłupa. Symptomy mogą być różne w zależności od tego, której partii kręgosłupa dotyczą, jednak najczęściej objawy nagłe dotyczą zwyrodnienia w części lędźwiowej. W takim przypadku przepuklina kręgosłupa odznacza się przede wszystkim silnym bólem w części lędźwiowej, ale również zmniejszeniem czucia w tym obszarze czy zmniejszeniem zakresu ruchu kończyny dolnej. Podobnie jest w przypadku przepukliny kręgosłupa części piersiowej – tutaj jednak ból promieniuje w stronę żeber i jest silniejszy np. podczas śmiechu, kaszlu czy kichania.

Dodatkowe symptomy dyskopatii

Nie zawsze objawy muszą być nagłe; w przypadku, gdy odcinek szyjny został zaatakowany przez chorobę taką, jak przepuklina kręgosłupa, objawy mogą być narastające i powolne. Początkowo jest to lekki ból i sztywnienie szyi, ból karku, niemożność poruszania swobodnego głową. Z czasem dochodzi również mrowienie i sztywnienie kończyn górnych, aż do chwilowego paraliżu. Takie objawy powodują, że przepuklina kręgosłupa w odcinku szyjnym jest nieraz znacznie trudniejsza do zidentyfikowania.

Komentowanie jest zakończone.