Leczenie przepukliny kręgosłupa

W przypadku, gdy podejrzewana jest przepuklina kręgosłupa, bardzo istotnym elementem jest odpowiednia diagnostyka. W zależności od tego, w jakiej części kręgosłupa znajduje się zwyrodnienie, zalecane są również inne metody leczenia. Nadrzędna zasada jest taka, aby unikać wszelkiego rodzaju leków przeciwbólowych, szczególnie w momencie, gdy nie została dokonana jeszcze pełna diagnostyka – bez odczuwania bólu człowiek nie jest w stanie stwierdzić, w którym momencie organizm wysyła własny sygnał obronny, a więc pacjent jest w stanie sprawić, że uraz jeszcze bardziej się pogłębi.

Diagnostyka przepukliny kręgosłupa

Diagnostyka przepukliny kręgosłupa odbywa się na bazie rozmowy z pacjentem, a także w ramach trzech ważnych badań. Pierwsze z nich to zwykłe RTG kręgosłupa, robione zarówno z pozycji bocznej, jak i przednio-tylnej. Gdy istnieje taka potrzeba, wykonuje się również tomografię komputerową kręgosłupa, a w niektórych przypadkach również rezonans magnetyczny. Mają one ukazać nie tylko, co jest bezpośrednią przyczyną problemów, ale również gdzie ustanowiona jest przepuklina kręgosłupa – pomaga to wyznaczyć odpowiedni tor leczenia.

Przepuklina kręgosłupa – leczenie

Generalnym zastrzeżeniem w przypadku chorowania na przepuklinę kręgosłupa jest wystrzeganie się wysiłku fizycznego, pozycji stojącej i siedzącej – głównie dlatego, że tego typu czynności narażają kręgosłup i kręgi na jeszcze większy wysiłek, co zwiększa ból. Prócz tego, doradzana jest odpowiednia rehabilitacja i przyjmowanie leków mających na celu zmniejszenie przepukliny. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność interwencji neurochirurga z dużym doświadczeniem, aby przepuklina kręgosłupa stała się niegroźna dla zdrowia pacjenta.

Komentowanie jest zakończone.